Alarm Paneli
Alarm paneli, bir güvenlik sisteminin bel kemiğidir Bu panel, güvenlik sisteminin beyni ve merkezi olan bir bilgisayar gibi çalışır Güvenliği sağlanacak olan alanın, belirli yerlerinde bulunan çeşitli dedektörler, alarm paneline bağlanır Eğer güvenlik sistemi kuruluysa ve dedektörler herhangi bir problem algılıyorlarsa, alarm paneline bir sinyal gönderirler. Alarm paneli de otomatik olarak merkezi arar ve durumun rapor edilmesini sağlar.

Şifre Paneli
Bu cihaz üzerinden güvenlik sisteminin yönetimi yapılır Güvenlik sisteminin kurulması çözülmesi işlemleri de şifre paneli üzerinden gerçekleştirilir Buna ek olarak; kullanıcı, şifreyi birden çok kişiyle paylaşabilir.

Hareket Dedektörü
(PIR Dedektör) Bu dedektör, ısı yayan, belli bir hacimdeki canlının hareketini algılar Evcil hayvan bulunan evlerde kullanılmak üzere tasarlanmış ve hayvan algılamayan modelleri de bulunur.

Manyetik Kontak
Kapı, pencere, havalandırma kapağı, sürgülü kapı ya da yerinden oynatıldığında sorun olabilecek her türlü eşyada kullanılabilir Evde, manyetik kontak bulunan tüm elemanların açılması durumunda ise bu bilgi, panele bildirilir ve güvenlik sistemi kendiliğinden harekete geçer.

Panik Butonu
Acil durumlarda "manuel" olarak alarm vermek üzere kullanılır ve çalıştığı an, alarm merkezine direkt çağrı yapılmasını sağlar.

Gaz Dedektörü
Ortama yayılmış gazların yoğunluğunu algılar ve herhangi bir gaz kaçağı halinde tüm sistemi haberdar eder Alarm sistemi kurulu değilse dahi 24 saat çalışabilir.

Duman Dedektörü
Ortamdaki duman yoğunluğunu algılayarak sistemi haberdar eder Tıpkı gaz dedektörü gibi 24 saat kesintisiz çalışır.

Isı Dedektörü
Ortamdaki ısının hızla değişmesi veya belirli bir eşiği aşması durumunda harekete geçer Güvenlik sistemi kurulu olmasa da. sistem 24 saat boyunca kesintisiz çalışır.

Uzaktan Kumanda
Kablosuz sistemlerde güvenlik sisteminin, şifre panelinden uzak bir noktadan kurulması ve kapatılmasına yarayan, anahtarlık biçimindeki kumandadır Bu cihaz, aynı zamanda, panik butonunun işlevini de gerçekleştirir.

Siren
Bu cihaz, alarm anında yüksek bir ses çıkararak çevredeki kişileri uyarır Harici ve dahili modelleri de bulunur Harici modelinin mekanın dışında, görülebilecek bir yere yerleştirilmesi caydırıcılığı artırır Kablosunun kesilmesi durumunda, mevcut aküsü devreye girer ve çalmaya devam eder.